Czerwone koło na białym tle – chyba nikomu nie trzeba przedstawiać japońskiej flagi. Niewielu z nas wie jednak, jakie jest jej pochodzenie i co symbolizuje charakterystyczny wzór. Zarówno flaga, jak i pozostałe symbole narodowe Japonii mówią natomiast wiele o historii Kraju Kwitnącej Wiśni i są istotnym elementem jego kultury.
Hinomaru – oficjalna flaga Japonii
Sformalizowanie narodowego symbolu stało się koniecznością, gdy Japonia – po latach izolacji – otworzyła się na świat i zaczęła stawać się coraz bardziej istotnym graczem na arenie międzynarodowej. Hinomaru – bo tak nazwana została japońska flaga – stała się obowiązkowym elementem wyposażenia japońskich statków i na stałe wpisała się w narodową świadomość Japończyków.
W historii Japonii zdarzył się jednak moment, w którym losy czerwonej tarczy na białym tle stanęły pod znakiem zapytania. W czasie II wojny światowej symbol ten bardzo silnie i negatywnie kojarzony był z imperialistyczną i militarną siłą Japonii, dlatego jeszcze długo po zakończeniu wojny trwały dyskusje na temat jego zmiany. Na oficjalne uznanie Hinomaru, jako symbolu narodowego Japonii, trzeba było poczekać aż do 1999 roku, gdy zatwierdzony został Akt o fladze narodowej i hymnie. Dzień podpisania aktu – 13 sierpnia – ogłoszony został wówczas Dniem Flagi Narodowej.
Istnieje wiele równoległych lub przeplatających się interpretacji graficznego symbolu Japonii. Jedną z najbardziej oczywistych jest porównanie cesarza do świetlistego słońca, które swoją mocą obejmuje całą Japonię. Symbolika słońca wiąże się również z geograficznym położeniem Japonii – Kraju Wschodzącego Słońca. Kolorystykę flagi można natomiast interpretować jako życzenie szczęśliwego i niewinnego życia, pod czujnym okiem shintoistycznych bóstw. W Shinto czerwień jest bowiem kolorem oczyszczającego ognia, słońca i życia. Biel natomiast symbolizuje dziewiczą czystość.
Comments